środa, 28 października 2009

pizza w kształcie pieroga i placki węgierskie

Placki węgierskie nie mają zapewne nic wspólnego ze swoimi hungarskimi odpowiednikami. To po prostu polska nazwa na placki - lub jeden duży placek - ziemniaczane z sosem gulaszowym.
Postanowiłam spróbować odtworzyć ten smak. Usmażyłam placki, a sos zrobiłam na bazie kostki sojowej zamiast mięsa. Kostkę namoczyłam we wrzątku z sosem sojowym, a potem połączyłam z cebulą, pieczarkami, 1/2 puszki czerwonej fasoli i koncentratem pomidorowym. Po dodaniu tymianku, rozmarynu i oregano oraz soli i czerwonej tajskiej pasty curry, i podduszeniu przez 10-15 minut całość utworzyła gęsty, pyszny gulasz, w sam raz do wyłożenia na placki.
Przepraszam za ciemne zdjęcie, ale było późno.

Pizza w kształcie pierogów to po prostu calzone. Podawałam na nią przepis w czerwcu.
Teraźniejsza wariacja różni się tym, że uformowałam mniejsze pierogi i trochę zmieniłam nadzienie, by pasowało do tego, co miałam w domu.
W środku znalazły się : sos pomidorowy, pomidor malinowy, ogórek kiszony i naturalne tofu zasypane przyprawą do pizzy. Wyszło naprawdę smacznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kochane i kochani, bardzo proszę o podpisywanie się imieniem lub ksywą pod komentarzami. Jest ich sporo, i czułabym się lepiej wiedząc, kto pisze oraz czy kolejny/a "anonimowy" to wciąż ta sama osoba, czy może już inna. Dziękuję:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...