środa, 1 kwietnia 2009

quinoa - tajemnicze ziarno


Quinoa to inaczej komosa ryżowa. Wikipedia informuje, że jest to roślina jednoroczna, uprawiana w Ameryce Południowej. Jak widać nie tylko, skoro w Polsce jej skupiska znaleziono w okolicach Gubina.
W stanie kwitnienia wygląda prześlicznie, ma wysoką łodygę obsypaną fioletowymi kwiatami. Jej owoce natomiast wyglądają jak ziarno, albo jak malutkie beżowe kuleczki.

Od dawna chciałam spróbować ugotować quinoa i tapiokę. Z tapioką jeszcze się nie udało, choć mam ją namierzoną w sklepie. Quinoa za to nabyłam dwa dni temu. Jest oczywiście o wiele droższa, niż inne, lokalne ziarna ( odwieczny dylemat zdrowoodżywiających się - jeść lokalnie, ale nudno, czy egzotycznie, ale drogo i nie wiedząc dokładnie, skąd pochodzą towary i ile zapłacono ich wytwórcom?). Cena 7,99 zł nie odstraszyła mnie jednak i zakupiłam to cudo. Po przeanalizowaniu paragonu okazało się, że zapłaciłam za nie 14,99 zł...więc tym bardziej musiałam dołożyć wszelkich starań, by potrawa z tak drogocennego składnika się udała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kochane i kochani, bardzo proszę o podpisywanie się imieniem lub ksywą pod komentarzami. Jest ich sporo, i czułabym się lepiej wiedząc, kto pisze oraz czy kolejny/a "anonimowy" to wciąż ta sama osoba, czy może już inna. Dziękuję:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...